Psychoterapia
Odkrywamy i przekraczamy granice swoich emocji, aby odzyskać pełnię życia.
Psychoterapia
to forma leczenia i wsparcia psychicznego, która opiera się na rozmowie i interakcji między pacjentem a terapeutą. Psychoterapia, wywodząca się z greckich słów „psyche” (dusza) i „therapein” (leczyć), dosłownie oznacza „leczenie duszy”. Celem psychoterapii jest korygowanie zaburzeń w przeżywaniu i zachowaniu, usunięcie objawów i przyczyn choroby, a także cech osobowości powodujących te zaburzenia.
Psychoterapia pomaga w identyfikacji i zmianie niepokojących emocji, myśli i zachowań. Pomaga radzić sobie ze stresem, lękiem, fobiami i innymi problemami, aby poprawić jakość życia, uwolnić się od objawów depresji i innych problemów ze zdrowiem psychicznym.
W psychoterapii specjalista zdrowia psychicznego spotyka się z pacjentem indywidualnie lub w grupie. Terapeuci mogą stosować jedno podejście lub łączyć różne elementy, w zależności od potrzeb pacjenta.
Pychoterapia jest odpowiednia dla osób, które:
- Zmagają się ze stresem związanym z pracą, rodziną lub utratą bliskiej osoby.
- Odczuwają niepokojące objawy bez fizycznego wyjaśnienia, np. bóle psychosomatyczne.
- Mają obowiązek opieki nad chorym członkiem rodziny.
- Cierpią na zaburzenia odżywiania.
- Nie mogą poradzić sobie ze stratą bliskiej osoby.
- Odczuwają silny stres i niepokój.
- Rozpoznają u siebie objawy depresji.
- Mają fobie.
- Przeżywają kryzys w związku.
- Chcą zerwać z nałogami.
- Chcą poprawić jakość swojego życia.
- Potrzebują oczyścić umysł.
Ważne jest, aby pamiętać, że decyzję o podjęciu psychoterapii warto rozważyć, gdy pojawiają się trudności w radzeniu sobie z codziennym funkcjonowaniem i emocjami.